fbpx
Czerwony etap procesu sprzedaży

Linkedin dla sprzedawców - poradnik jak szukać klientów

Dla większości z nas LinkedIn to platforma, na której prezentujemy swoje doświadczenie zawodowe w nadziei, że znajdzie nas rekruter z wymarzonej firmy. Jednak dla sprzedawców Linkedin to przede wszystkim potężne narzędzie, które pozwala rozwijać swoją sieć kontaktów biznesowych. We współczesnym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest coraz bardziej wymagająca, zdolność do aktywnego poszukiwania klientów staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. W tym kontekście LinkedIn jawi się jako doskonałe i funkcjonalne narzędzie, które umożliwia skoncentrowanie wysiłków na identyfikowaniu potencjalnych klientów w sposób niezwykle precyzyjny i efektywny.

Zastanawiasz się jak szukać Klientów przez Linkedin? Przychodzimy z pomocą.

Od tego zacznij

Profil sprzedawcy na Linkedin - kluczowe elementy

Profil sprzedawcy na LinkedInie powinien być odpowiednio uzupełniony. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdobywać uwagę klientów i zyskiwać ich zaufanie. Zwrócić uwagę na dwie kluczowe sekcje: „O mnie” oraz „Opis” czyli linijkę tekstu, który znajduje się zaraz pod imieniem i nazwiskiem. To właśnie te dwa pola odgrywają kluczową rolę w procesie przyciągania uwagi potencjalnych klientów. Jak szukać klientów przez LinkedIn? – skup się na tych rubrykach:

220 znaków, czyli Twoje DNA

Sekcja „Opis”:

Ta krótka linijka pod Twoim imieniem to często pierwsza i jedyna informacja, którą potencjalni klienci zobaczą. Musi ona być zwięzła, ale jednocześnie przyciągająca uwagę. Oto kilka sposobów, aby ją wykorzystać:

 • Klarowność i zwięzłość – w jednym zdaniu podsumuj, czym się zajmujesz i dla kogo jesteś wartościowym partnerem biznesowym.
 • Unikalna wartość – wyróżnij się spośród konkurencji, podkreślając to, co Cię wyróżnia. Może to być np. specjalizacja w danej branży lub podejście do rozwiązywania problemów klientów.
Przykład

Sprawdź, który opis lepiej mówi o tym, co robię:

Agnieszka Śmiejka photo

Agnieszka Śmiejka

Właściciel
Agnieszka Śmiejka photo

Agnieszka Śmiejka

Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży
Agnieszka Śmiejka photo

Agnieszka Śmiejka

Trener sprzedaży
Agnieszka Śmiejka photo

Agnieszka Śmiejka

Trener sprzedaży - uczę jak lepiej sprzedawać
2600 znaków, aby się sprzedać

Sekcja „O mnie”:

Ta sekcja to doskonałe miejsce, aby opowiedzieć o swoim doświadczeniu oraz produkcie w sposób atrakcyjny dla pozostałych użytkowników LInkedin. Oto kilka wskazówek, jak wykorzystać tę sekcję:

 • Personalizacja – opisz, kim jesteś i co robisz w sposób konkretny i osobisty. Unikaj ogólników i pokaż swoją autentyczność.
 • Wartość – podkreśl, jakie korzyści możesz przynieść swoim klientom. Opisz, jakie problemy potrafisz rozwiązywać i dlaczego warto z Tobą współpracować.
 • Historia sukcesu – podaj przykłady swoich osiągnięć w branży. Opowiedz o projekcie lub przypadku, który szczególnie Cię wyróżnił.
 • Słowa kluczowe – wprowadź odpowiednie słowa kluczowe związane z Twoją branżą, które ułatwią potencjalnym klientom znalezienie Twojego profilu.

Dobrze wypełnione sekcje „Opis” i „O mnie” pomogą Ci stworzyć przekonujący profil, który przyciągnie uwagę potencjalnych klientów. To tylko początek, ponieważ LinkedIn oferuje wiele innych narzędzi i funkcji, które wspierają proces sprzedaży. Jak więc szukać klientów przez Linkedin? Przemyślanie i konkretnie!

Główny temat szkolenia z Linkedin

LinkedIn jako narzędzie do pozyskiwania klientów

W trakcie naszego otwartego szkolenia z Linkedin zwykle najwięcej uwagi poświęcamy temu jak znajdować tam klientów. Jednym z głównych sposobów, w jaki ta platforma może pomóc Ci w pozyskiwaniu klientów, jest funkcja wyszukiwania. Możesz dokładnie określić, jakiego rodzaju klientów szukasz, filtrować wyniki według takich kryteriów jak branża, stanowisko, lokalizacja geograficzna, wielkość firmy i wiele innych. W ten sposób koncentrujesz się na klientach, którzy są najlepiej dopasowani do Twojego produktu lub usługi. Wybierając ich świadomie, zwiększasz szansę na to, że kupią Twój produkt lub skorzystają z oferowanej przez Ciebie usługi.

Po znalezieniu potencjalnych klientów możesz nawiązać z nimi kontakt, wysyłając zaproszenia do połączenia lub wiadomości. Możesz również dołączyć do grup dyskusyjnych związanych z Twoją branżą lub obszarem zainteresowań klientów, co pozwoli Ci nawiązać relacje i zwiększyć swoją widoczność jako firma.

Telemarketing to tradycyjna metoda pozyskiwania klientów, która opiera się na bezpośrednich kontaktach telefonicznych. Polega to na tym, że przedstawiciele handlowi dzwonią do potencjalnych konsumentów, by próbować ich przekonać do zakupu danych produktów bądź usług. Niestety w dzisiejszych czasach to podejście może być uciążliwe dla klientów, ponieważ często odbierają oni nieoczekiwane telefony od nieznanych firm.

Telemarketing może być skuteczny w niektórych przypadkach, ale wymaga wysiłku i często jest źródłem frustracji dla klientów oraz testem cierpliwości dla telemarketerów. Warto więc rozważyć alternatywne metody pozyskiwania klientów, które są bardziej spersonalizowane i przyjazne dla odbiorców.

LinkedIn stanowi cenne uzupełnienie tradycyjnych działań telemarketingowych w procesie nawiązywania kontaktu z potencjalnym klientem. Jest to platforma społecznościowa dla profesjonalistów, która umożliwia nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji biznesowych. Jego rosnące znaczenie sprawia, że firmy coraz częściej rezygnują z cold callingu.

Dzięki działaniom na Linkedin Twój telemarketing będzie bardziej subtelny i spersonalizowany. Użytkownicy oferujący swoje towary lub usługi mogą przeglądać profile potencjalnych klientów, dowiedzieć się o ich zainteresowaniach i potrzebach, a także uczestniczyć w dyskusjach, angażując się w grupach tematycznych. Możliwość zaproszenia do połączenia czy czatu na LinkedInie jest mniej inwazyjna niż nieoczekiwane telefony, co sprzyja budowaniu trwałych i sensownych relacji biznesowych.

Dzięki relacjom nawiązanym poprzez Linkedin zimny telefon przestaje być aż tak zimny. Dzwonisz przecież do kogoś kto już Cię zna (albo chociaż kojarzy).

Dobre praktyki

LinkedIn w praktyce

Pozyskiwanie klientów na LinkedInie może być skuteczną strategią prospectingową, o ile odpowiednio wykorzystasz dostępne narzędzia i podejścia. Chcesz wiedzieć, jak szukać klientów przez LinkedIn? Kieruj się tymi wskazówkami:

Wykorzystaj wyszukiwarkę i zróżnicowane strategie wyszukiwania

Pierwszym krokiem jest skorzystanie z potężnej funkcji wyszukiwarki na LinkedInie. Możesz jej użyć na różne sposoby, aby znaleźć potencjalnych klientów. Chodzi tu głównie o posługiwanie się dostępnymi na platformie filtrami, w tym:

 • Firma – jeśli znasz konkretne firmy, które mogą być zainteresowane twoją propozycją, wprowadź ich nazwy do wyszukiwarki. To pomoże Ci znaleźć osoby pracujące w tych firmach, które mogą być odpowiednimi kontaktami. Algorytm zacznie Ci też polecać inne przedsiębiorstwa tego typu.
 • Lokalizacja – możesz szukać potencjalnych klientów według lokalizacji, jeżeli twój marketing jest zogniskowany na rynku lokalnym.
 • Wyszukiwanie według nazwiska – jeśli znasz nazwiska konkretnych osób, które są decydentami w swoich firmach, możesz je wprowadzić do wyszukiwarki, aby znaleźć ich profile. Zapraszając znajomych lub ich znajomych, budujesz sieć kontaktów.
 • Wyszukiwanie według Stanowiska: Jeśli interesują Cię osoby na określonych stanowiskach, np. Dyrektor ds. Sprzedaży, wprowadź to stanowisko jako kryterium wyszukiwania.

W trakcie szkolenia z Linkedin często zastanawiamy się czy warto personalizować pierwszą wiadomość do  konkretnego potencjalnego klienta. Osobiście jestem zdania, że tak. Taka spersonalizowana wiadomość jest jest już 3 (po opisie i samym profilu) informacją dla klienta dlaczego i pokazywanie, dlaczego warto nawiązać kontakt właśnie z Tobą.

Rozwijaj relacje przez czat

Po nawiązaniu kontaktu z potencjalnym klientem - warto kontynuować rozmowę za pośrednictwem wiadomości na LinkedInie. W tym miejscu w zależności od tego, czym się zajmujemy i co oferujemy, możemy zacząć od przedstawienia siebie i naszej firmy. Chcąc przejść do rzeczy, dobrą metodą jest odwołanie się do tego, co potencjalny klient lub przyszły współpracownik zaznaczył w swoim profilu. Nasza propozycja powinna być wyważona, ale jednocześnie odpowiadać na potrzeby lub cele biznesowe osoby, którą chcemy zainteresować. Niekiedy - aby zrozumieć, jak pozyskiwać klientów przez LinkedIn w skuteczny sposób - potrzeba miesięcy praktyki lub odbycia specjalnych szkoleń. Jeżeli myślisz o taki to polecamy Ci nasz kurs „Linkedin - jak budować sieć kontaktów biznesowych"

Co powinna zawierać dobrze skonstruowana wiadomość? Zacznij od tego:

 • Przywitaj się w naturalny i adekwatny sposób (dostosuj wypowiedź do rangi osoby/firmy).
 • Powiedz, kim jesteś i czym się zajmujesz.
 • Doceń potencjalnego klienta – odnieś się do jego profilu, by okazać szacunek i zainteresowanie.
 • Zapytaj o potrzeby – najlepiej krótko, bez przeciągania. Jeżeli tekstu jest za dużo, w tym miejscu klient może przestać czytać naszą wiadomość i ją usunąć.
 • Sprecyzuj ofertę, wyjaśniając pokrótce, dlaczego zdecydowałeś się napisać tę wiadomość.
 • Zaproponuj klientowi dalszy kontakt (to właśnie tam rozwiniesz to, co zwięźle przedstawiłeś na czacie).

 

Prospecting na sterydach

Jak Linkedin może pomóc w telemarketingu?

Wiesz już, jak poprzez Linkedin możesz docierać do interesujących Cię osób oraz co powinna zawierać dobrze skonstruowana wiadomość na czacie. Zastanówmy się teraz jak sieć wirtualnych kontaktów może pomóc Ci w jeszcze lepszych działaniach prospectingowych. Zdradzę Ci, że to zagadnienie jest właśnie jednym z tych, które wywołuje najwięcej emocji na naszych szkoleniach z  Linkedin.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że LinkedIn to narzędzie umożliwiające wyszukiwanie klientów według poszczególnych kryteriów. Możesz więc działać jak algorytm, który filtruje osoby potencjalnie zainteresowane zakupem produktu Twojego produktu lub podjęciem współpracy z Tobą. Dlatego, zanim zadzwonisz, sprawdź profil danej osoby na LinkedInie. Jeżeli Twój wytypowany prospect nie wpisał swojego numeru telefonu, to zawsze możesz poprosić o rozmowę poprzez czat.

Pamiętaj też o tym, że LinkedIn to miejsce, gdzie budujesz wiarygodność siebie lub firmy, co pośrednio może wpływać na przebieg zimnych rozmów telefonicznych. Jeśli regularnie publikujesz wartościowe treści związane z Twoją branżą lub obszarem działalności, potencjalni klienci mogą Cię zauważyć jako eksperta w danej dziedzinie. Jeśli regularnie jesteś w kontakcie ze swoją wirtualną siecią, to dla Twoich rozmówców nie będziesz już anonimowym , przypadkowym sprzedawcą.

LinkedIn oferuje narzędzia do śledzenia działań i interakcji z Twoim profilem. Możesz dowiedzieć się, kiedy potencjalny klient odwiedzał Twój profil lub wchodził w interakcję z Twoimi treściami. To cenne informacje, które można wykorzystać podczas rozmowy telefonicznej – na przykład pytając, czy klient widział pewne treści lub jest zainteresowany danym tematem.

Podsumowanie

Linkedin dla sprzedawców - nielimitowana moc możliwości

Pozyskiwanie klientów na LinkedInie to proces oparty na budowaniu relacji i dostarczaniu wartości. Skuteczne wykorzystanie tej platformy może znacząco wpłynąć na sukces w pozyskiwaniu nowych klientów i rozwijaniu działalności biznesowej. Co więcej, wirtualny networking można połączyć z telemarketingiem, maksymalizując zakres działań i zwiększając szansę na osiągnięcie tego, czego chcemy. Warto jednak monitorować i raportować uzyskiwane rezultaty, aby wiedzieć, czy dana strategia jest dla nas owocna, czy może warto coś poprawić. Linkedin dla sprzedawców to niemal nieograniczone możliwości działania. Chcesz lepiej wykorzystać jego potencjał? Zapraszamy na nasze szkolenie z Linkedin!

Sprawdź też

Blog o sprzedaży SPS

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

Szkolenie otwarte online

Negocjacje Biznesowe

13/05/2024

Szkolenie otwarte w Katowicach

Akademia Sprzedaży B2B

6-7/06/2024